Asennuslevy 10-95 liittimelle
Asennuslevy 10-95 liittimelle
Kiinnityslevy moduulikeskusten 10-95 mm² liittimille, 1 kpl per liitin.
Asennuslevy 10-95 liittimelle on moduulikeskusten liittimien kiinnityksessä käytettävä kiinnityslevy, joka on tarkoitettu käytettäväksi yhdessä 10-95 mm² liittimien kanssa.

Yksi kiinnityslevy per liitin
Asennuslevyä tarvitaan yksi kappale jokaista 10-95 mm² kaapelikenkäliitintä kohti, joten kiinnityslevyjen määrä mitoitetaan liittimien lukumäärän mukaan.
Tarvitsetko suuremman kokoluokan asennuslevyn?
Jos kaapelikoko on 95-240 mm², katso Asennuslevy 95-240 liittimelle.
Kenelle tämä asennuslevy sopii
Asennuslevy 10-95 liittimelle sopii moduulikeskusten asennuksiin, joissa käytetään 10-95 mm² kaapelikenkäliittimiä.
Asennuslevy 10-95 liittimelle – tekniset tiedot
| Käyttökohde | 10-95 mm² liittimet |
| Tarve | 1 kiinnityslevy / liitin |
Lisää tuote tarjouspyyntökoriin ja pyydä tarjous – kerromme myös saatavuuden ja toimitusajan.
Asennuslevy 10-95 liittimelle moduulikeskuksessa
Moduulit kiinnitetään keskuksen kiskojärjestelmään, joten kokoonpanoa voidaan muuttaa työmaan edetessä ilman uudelleenjohdotusta. Sama keskus palvelee eri vaiheissa eri lähtötarpeilla.
Missä Asennuslevy 10-95 liittimelle -tuotetta käytetään
Asennuslevy on liittimen alusta: se pitää liittimen paikallaan ja oikealla etäisyydellä kiskostosta. Ilman levyä liitin ei asetu keskukseen mekaanisesti oikein.
Levy valitaan aina liittimen koon mukaan. Kun tilaat liittimen ja levyn erikseen, tarkista että ne ovat samaa kokoluokkaa – muuten asennus keskeytyy työmaalla.
Asennuslevy 10-95 liittimelle ja moduulijärjestelmä työmaalla
Moduulijärjestelmän etu on muunneltavuus. Perustusvaiheen sähköntarve on erilainen kuin sisätyövaiheen, ja moduulikeskuksessa kokoonpano muutetaan vaihtamalla moduuleja sen sijaan että hankittaisiin uusi keskus.
Tämä pidentää kaluston käyttöikää ja alentaa kokonaiskustannusta. Vuokrakalustossa sama runko kiertää kohteesta toiseen, ja vain moduulit valitaan kohteen mukaan.
Suunnittele kokoonpano kirjallisesti ennen tilausta. Listaa tarvittavat lähdöt, laske moduulipaikat yhteen ja varmista, että syöttö riittää kaikkien lähtöjen yhtäaikaiseen kuormaan.
Näin valitset oikean Asennuslevy 10-95 liittimelle -tuotteen
Valitse tuote sen järjestelmän mukaan, johon keskus perustuu. Tarvikkeet eivät ole keskenään vaihdettavissa eri kiskojärjestelmien välillä.
Saman tyypin muita malleja ovat Liitin 35-240mm sis. asennuslevyn, Liitin 6-95mm sis. asennuslevyn, Asennuslevy 95-240 liittimelle.
Koko valikoiman näet moduulikeskusten tuoteryhmästä. Pistotulppasyöttöiset valmiit keskukset löydät alakeskusten tuoteryhmästä.
Asennuslevy 10-95 liittimelle – asennus ja kunnossapito
Asennuksen ja muutostyöt tekee sähköalan ammattilainen. Keskus on tehtävä jännitteettömäksi ennen moduulien lisäämistä tai vaihtamista, ja jännitteettömyys on todettava mittaamalla.
Levy asennetaan keskuksen etulevyyn moduulipaikan kohdalle. Käyttämättömiä moduulipaikkoja ei saa jättää avoimiksi, koska jännitteiset osat jäisivät kosketeltaviksi.
Tarkista keskus ja sen liitokset säännöllisesti käytön aikana. Lämpenevä liitos on merkki viasta, ja se on korjattava ennen kuin vika laajenee.
Liitoksen kunto on sähköturvallisuuskysymys. Huono liitos ei näy ulospäin, mutta se lämpenee kuormituksessa, ja lämpö vaurioittaa ensin eristettä ja lopulta kiskostoa.
Tarkista liitos ensimmäisen kuormituspäivän jälkeen ja sen jälkeen säännöllisesti. Alumiinijohtimen liitos vaatii tarkistuksen useammin kuin kuparin, koska alumiini viruu kiristyksen alla.
Puhdista johtimen pää ennen liitosta ja käytä alumiinille tarkoitettua kontaktimassaa, jos valmistaja niin ohjeistaa. Hapettunut pinta kasvattaa liitosvastusta merkittävästi.
Turvallisuus ja tarkastukset
Työmaan sähkölaitteistoa koskevat samat vaatimukset kuin kiinteitä asennuksia, ja osa vaatimuksista on tiukempia. Keskuksen on kestettävä siirtoa, pölyä, kosteutta ja mekaanista rasitusta koko hankkeen ajan.
Keskuksen kunto on tarkastettava käyttöönotossa ja säännöllisesti käytön aikana. Tarkastuksessa katsotaan kotelointi, liitokset, suojalaitteiden toiminta ja se, että jännitteisiin osiin ei pääse käsiksi.
Dokumentoi keskuksen kokoonpano ja tehdyt muutokset. Kun moduuleja vaihdetaan hankkeen aikana, ajantasainen tieto lähdöistä ja suojauksista nopeuttaa vianhakua ja seuraavaa tarkastusta.
Vaurioitunutta osaa ei saa korjata työmaalla improvisoiden. Murtunut kotelo, palanut liitin tai vaurioitunut kosketuspinta vaihdetaan uuteen osaan, koska väliaikaiskorjaus on työmaalla lähes aina pysyvä.
Toimitus ja mitoitusapu
Tuote on osa työmaasähköistyksen valikoimaamme, ja se toimitetaan yhdessä keskusten ja muiden moduulien kanssa samasta toimituksesta. Näin kokoonpano on valmiina, kun keskus saapuu työmaalle.
Kerro tarjouspyynnössä kohteen sähkönjakelun kokonaisuus: syöttöteho, tarvittavat lähdöt ja arvioitu hankkeen kesto. Mitoitamme kokoonpanon näiden perusteella ja kerromme, mitä osia tarvitaan mukaan.
Neuvomme myös kokoonpanon suunnittelussa. Jos et ole varma montako moduulipaikkaa kohde vaatii tai mikä syöttö riittää, kysy – väärin mitoitettu keskus tulee kalliimmaksi kuin kerralla oikein valittu.
Usein kysytyt kysymykset
Mihin liittimiin asennuslevy sopii?
10-95 mm² kaapelikenkäliittimiin.
Montako asennuslevyä tarvitaan per liitin?
Yksi kiinnityslevy jokaista liitintä kohti.
Sopiiko tuote alumiinikaapelille?
Tarkista liittimen merkinnät: alumiinikaapelille on käytettävä sille hyväksyttyä liitintä. Kysy tarvittaessa meiltä ennen tilausta.
Sisältyykö asennuslevy toimitukseen?
Osassa malleista levy sisältyy ja osassa se tilataan erikseen. Tuotenimi kertoo tämän – varmista asia tarjouspyynnön yhteydessä.
Kuka saa asentaa tuotteen?
Asennuksen tekee sähköalan ammattilainen. Vaatimuksista kerrotaan tarkemmin Tukesin sivuilla.
Katso myös koko Moduulikeskukset ja moduulit -valikoima tai lisää Asennuslevy 10-95 liittimelle tarjouspyyntökoriin nyt.
Tekniset tiedot
| Liittimen koko | 10-95 mm² |
|---|---|
| Tarve (kpl / liitin) | 1 |